Czy domy opieki to dobre rozwiązanie? Jeśli masz 40 lub 50 lat, prawdopodobnie twoi rodzice byli bardzo dojrzali. Coraz częściej potrzebują Twojej uwagi i pomocy. Niestety ilość codziennych zadań w Twoim życiu prywatnym i zawodowym nie pozwala Ci uporać się z nimi tak, jakbyś sobie tego życzył. W takim przypadku warto rozważyć skorzystanie z usług firm i instytucji, które specjalizują się w opiece nad osobami starszymi.
Dlaczego trudno jest podjąć decyzję o umieszczeniu rodziców w domu opieki?
Słowo dom opieki budzi mieszane uczucia w umysłach wielu ludzi. Dla jednych miejsca te kojarzą się z niedostateczną opieką nad starszymi mieszkańcami, dla innych są to obiekty, w których osoby starsze mogą godnie i na swoich warunkach żyć. Oczywiście każda ze stron ma argumenty na poparcie swoich racji i czasami trudno z nimi polemizować.
Nie zmienia to faktu, że coraz więcej osób w naszym kraju potrzebuje całodobowej opieki, a domy opieki mogą być świetnym rozwiązaniem. W przeszłości umieszczanie rodziców lub dziadków w domu opieki było bardzo złą praktyką i prowadziło do wielu krytyki środowiska. Na szczęście dzisiaj coraz więcej ludzi myśli inaczej. W dużej mierze jest to zasługa profesjonalnie prowadzonych domów pomocy społecznej.
Czy wielopokoleniowa rodzina może zaopiekować się chorą babcią?
Opieka nad starzejącymi się i chorymi rodzicami jest zakorzeniona w naszej kulturze od wieków. Dziś jednak model wielopokoleniowej opieki nad wszystkimi członkami rodziny nie wytrzymuje próby czasu. Większość dorosłych pracuje cały dzień i nie ma czasu ani energii, aby zająć się rodziną lub starzejącymi się rodzicami. W takim przypadku starannie dobrane domy opieki są najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich stron.
Decyzja o umieszczeniu dziadka lub rodzica w takiej placówce to często sytuacja bardzo dramatyczna i stresująca dla obu stron. Dlatego warto przygotować się wcześniej. Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować przed podjęciem decyzji.
Domy opieki – publiczne czy prywatne?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje domów opieki. państwowe i prywatne. Te pierwsze nazywane są domami opieki i są zazwyczaj prowadzone przez samorządy i organizacje pozarządowe. Niestety czas oczekiwania na miejsce w państwowych domach pomocy społecznej to co najmniej kilka miesięcy, a są to osoby całkowicie niesamodzielne, wymagające całodobowej opieki.
Ponadto, aby wejść do takiej placówki, trzeba przejść bardzo drobiazgową rozmowę przeprowadzoną przez pracownika socjalnego. Drugi rodzaj placówki opiekuńczej to prywatny dom opieki. W większości przypadków zapewniają wyższy standard niż instytucje państwowe. Oznacza to jednak również odpowiednio wyższe koszty zakwaterowania. Ceny zwykle zaczynają się od 2-3 tys. zł miesięcznie.
Prywatna rezydencja dla seniorów to zazwyczaj niewielki ośrodek, w którym seniorzy mogą otrzymać kameralną opiekę i wiele udogodnień. Podstawą jest oczywiście całodobowa opieka medyczna i pielęgniarska. Dodatkowo pakiet noclegowy obejmuje zajęcia z fizjoterapeutą lub psychologiem. Zakres oferowanych usług uzależniony jest zazwyczaj od ceny pakietu wybranego przez pacjenta i jego rodzinę.
Jak wybrać odpowiedni dom opieki dla bliskiej osoby?
Umieszczenie bliskiej osoby w domu opieki to często bardzo dramatyczna sytuacja, która może wywołać silne poczucie winy. Dlatego tak ważny jest stały kontakt z personelem oraz możliwość regularnego odwiedzania placówek. Regularny kontakt z rodzicem lub dziadkiem przebywającym w ośrodku i poznanie jego stanu zdrowia ukoi nasze nerwy i usunie niepotrzebny żal. Warto też wcześniej odwiedzić wybrane placówki, aby poznać warunki życia mieszkańców oraz porozmawiać z personelem i obecnymi mieszkańcami. Podczas wizyty należy dokładnie omówić wszystkie warunki umowy dotyczącej opieki medycznej, pielęgniarskiej czy terapeutycznej.
W przypadku osób starszych z zaburzeniami trawienia należy sprawdzić, czy dom opieki jest w stanie zapewnić odpowiednią dietę i dostosować się do stanu pacjenta. Wybierając placówkę, należy również zwrócić uwagę na to, w jakim stopniu budynek jest dostosowany do potrzeb seniorów. Każdy dom opieki powinien spełniać określone wymagania architektoniczne (brak stromych schodów, dostęp do windy, wyposażenie łazienki).
Dla niektórych seniorów możliwość wniesienia do ośrodka ulubionego fotela jest bardzo ważna. Warto upewnić się, że obiekt jest otwarty na takie sytuacje. Warto też poczytać opinie w internecie o wybranym przez nas ośrodku i porozmawiać z osobami, które wybrały to miejsce dla swoich bliskich. W razie dodatkowych pytań warto porozmawiać z dyrekcją obiektu. Zrozumienie, gdzie chcemy wyjechać, pomoże nam dokonywać dobrych wyborów i zmniejszyć stres związany z tą bardzo trudną decyzją.
WIEJSKIE KLIMATY dom seniora |
Rzędziny 9A |
72-003 Rzędziny |
518228510 |
www.wiejskieklimaty.net |