Kontenery morskie – czy można i warto uczynić z nich własny magazyn? Kontenery morskie w dzisiejszych czasach pełnią bardzo dużo zadań. Dla niektórych stanowią środek do transportu, pozwalający im w ekonomiczny sposób przewozić mnóstwo mniejszych lub kilka ogromnych rzeczy drogą wodną. Dla innych z kolei są środkiem do prowadzenia biznesu, a odpowiednio przystosowane – również do mieszkania. Coraz częściej wykorzystuje się je jednak również jako magazyn. Czy warto to robić? Jakie zalety płyną z tego ich zastosowania?
Jak kontenery morskie sprawdzają się w roli magazynu?
Zanim w ogóle zaczniemy rozważać to, czy kontenery morskie są w stanie zastąpić nasz magazyn, powinniśmy zdefiniować, czym tak naprawdę powinien się on odznaczać w naszym przypadku. Podstawą jest określenie tego, jak dużej przestrzeni od niego oczekujemy. Choć kontenery morskie występują w różnych rozmiarach, nie są to rozmiary nieograniczone, a często z góry ustalone. Miejmy tutaj jednak na uwadze fakt, że kontenery możemy ze sobą łączyć, tworząc swoiste ich „sieci” – te z kolei nie są limitowane niczym innym, jak tylko posiadanym przez nas terenem.
Kontenery morskie są jednym z najbardziej elastycznych rozwiązań właśnie w kontekście magazynowym – w związku z tym w zastosowaniu tym sprawdzają się wyśmienicie, będąc w stanie dostosować się do wymagań i oczekiwań konkretnego ich użytkownika.
Jakie są plusy wykorzystania kontenerów morskich jako magazyn?
Kontenery morskie stają się opcją coraz popularniejszą, zwłaszcza w kontekście zastosowania magazynowego. Wynika to przede wszystkim z podstawowych elementów porównawczych, które stawiają je daleko przed innymi rozwiązaniami magazynowymi, zwłaszcza tymi bardziej stacjonarnymi. Decydując się na kontenery morskie można śmiało oczekiwać:
- ich mobilności – nie ma problemu w tym, żeby zmienić lokalizację posiadanego przez siebie kontenera; bardzo często dochodzi do sytuacji, w których właściciele mniejszych firm stawiają magazyn na własnym podwórku, a wraz z rozwijaniem się ich przedsiębiorstw i wzrostem zapotrzebowania magazynowego przenoszą je na działkę o większej powierzchni – w przypadku kontenerów jest to proces bardzo sprawny, a w dodatku niewymagający żadnego rozładunku;
- ceny – inwestycja w kontener magazynowy, jeśli tylko mamy miejsce, w którym moglibyśmy go umiejscowić, jest jedyną, której będziemy musieli się podjąć w kontekście magazynowania naszego asortymentu; zrezygnujemy tym samym z dodatkowych kosztów stałych, chociażby w postaci koniecznego do opłacania czynszu;
- trwałości – choć kontenery mogą wydawać się mniej stabilne, nie bez powodu mają w swojej nazwie „morskie” – ich pierwotne zastosowanie samo w sobie poświadcza o ich trwałości i solidności; decydując się na właściwego ich producenta możemy mieć pewność, że przechowywane w nich rzeczy będą w pełni bezpieczne;
- elastyczności – w obrębie kontenerów magazynowych jesteśmy w stanie przechowywać wszystko, co tylko chcemy.
Warto zwrócić uwagę również na różnorodność zastosowań kontenera morskiego. W swojej pierwotnej formie służy on w transporcie morskim. Jeżeli zatem nasz magazyn stoi niezagospodarowany (bo na przykład skończył się sezon, albo też postanowiliśmy zmienić profil naszej działalności), możemy go wykorzystać właśnie do przewożenia rzeczy z najbardziej odległych części świata. Jeśli my nie mamy takiej potrzeby, zawsze możemy go wynająć – mnóstwo przedsiębiorstw szuka dobrego rozwiązania logistycznego związanego z transportem drobnicy z Chin. Możemy to wykorzystać na swoją korzyść.
Kontener używany czy nowy? – który wykorzystać na przestrzeń magazynową?
Rynek kontenerów morskich bardzo gwałtownie się rozwija, co z kolei doprowadziło do tego, że pojawiło się na nim wiele tańszych sposobów na zaopatrzenie się w nie. Inwestując w kontenery używane jesteśmy w stanie zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy w ilości zależnej nie tylko od ich stanu, ale też od konkretnego sprzedawcy. Ten pierwszy w większości przypadków jest nienaganny – kontenery nie należą bowiem do rzeczy szybko ulegających zniszczeniu. W najgorszej więc sytuacji będziemy musieli dopuścić się delikatnej renowacji.
Kontenery używane niosą ze sobą całe mnóstwo zalet, wiele spośród których zamyka się w obrębie ceny. Nie oznacza to jednak, że bezsensowne jest inwestowanie w kontenery fabrycznie nowe. Tutaj mamy zresztą największe pole do popisu, mogąc wybrać dokładnie taki kontener, jaki nam się podoba – nie tylko pod względem wizualnym, ale także pod kątem zastosowanych w jego obrębie rozwiązań. Mamy też dowolność w wyborze jego rodzaju oraz gabarytów, co może się okazać kluczowe w naszym konkretnym przypadku.
Podsumowanie
Kontenery morskie sprawdzają się świetnie jako magazyny dla mniejszych i większych firm, zwłaszcza handlowych. Dostępne w wielu różnych rozmiarach, potrafią dostosować się do miejsca docelowego. Są też mobilne, praktyczne i solidne, a także gotowe na dodatkowe ich zabezpieczenie. Mimo zatem, że wymagają od nas sporej inwestycji (tę zawsze można obniżyć, sięgając po produkty używane), jest ona w stanie w bardzo szybkim tempie się zwrócić. Zwłaszcza jeśli znajdziemy im miejsce, za które nie będziemy musieli zbyt dużo płacić.