Przyczyny i sposoby walki z cellulitem
Kategorie:

Przyczyny i sposoby walki z cellulitem

Avatar
Opublikowane przez

Przyczyny i sposoby walki z cellulitem: cellulit to problem, który spędza sen z powiek wielu osobom. Chociaż występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, częściej występuje u kobiet. Dowiedzmy się, czym właściwie jest cellulit, jakie są rodzaje problemu i jak skutecznie się go pozbyć.

Co to jest cellulit?

Cellulit to zdeformowana tkanka pojawiająca się pod skórą, tworząc grudkowate, nieprzyjemne struktury. Cellulit najczęściej występuje na udach, klatce piersiowej i brzuchu. Ze względu na swój wygląd zyskał potoczną nazwę „skórka pomarańczy”. Jego rozległość i wygląd wskazują na stopień zaawansowania – im wyraźniejszy cellulit, tym trudniej się go pozbyć.

Rodzaje cellulitu

Zasadniczo cellulit dzieli się na dwa typy w zależności od matrycy, z której się wywodzi. Cellulit tłuszczowy lub cellulit miękki powstaje w wyniku rozrostu komórek tłuszczowych, które tworzą grudki. Woda i toksyny nie mogą zostać usunięte z tkanek ze względu na ich nacisk na naczynia włosowate. Ten typ cellulitu występuje najczęściej u osób prowadzących siedzący tryb życia i nieaktywnych fizycznie. Z kolei drugi rodzaj cellulitu, hydrocellulit, powstaje na skutek nadmiernego gromadzenia się wody i toksyn w tkankach, co prowadzi do wzrostu lipidów w tkance podskórnej i słynnej „skórki pomarańczowej”.

Skąd bierze się cellulit

Niestety, niezależnie od rodzaju, cellulit jest powszechny, a przyczyny jego powstawania są bardzo zróżnicowane. Ludzie, którzy nie mają wystarczającej ilości ćwiczeń i spędzają większość czasu w pozycji siedzącej, mogą rozwinąć cellulit. W tym przypadku ważna jest również dieta. Cellulit często pojawia się u osób, które spożywają pokarmy bogate w cukier i sól. Palenie to kolejna możliwa przyczyna cellulitu (i być może kolejny powód do rzucenia palenia). Jednak przyczyna powstawania „skórki pomarańczowej” może mieć również podłoże zdrowotne.

Często przyczyną jest nierównowaga hormonalna, taka jak dominacja estrogenu i niedobór progesteronu. Cellulit może również pojawić się z powodu problemów z krążeniem. Pamiętajmy więc, że cellulit to nie tylko problem estetyczny – może być oznaką poważniejszego problemu zdrowotnego.

Cellulit i Cellulitis

Często mylimy cellulit z cellulitem. Należy wyraźnie zaznaczyć, że są to zupełnie różne zjawiska, dlatego ich nazw nie należy używać zamiennie. Jak już wspomnieliśmy, cellulit to zniekształcone, nierównomierne rozmieszczenie tkanki podskórnej. Cellulitis to poważna choroba bakteryjna, którą należy leczyć antybiotykami. Infekcja atakuje ścięgno, powięź mięśniową i może rozprzestrzeniać się na sam mięsień. Cellulit charakteryzuje się obrzękiem, bólem i zaczerwienieniem w zakażonym obszarze. Na skórze może również występować gorączka i ropne zmiany. Ważne jest, aby nie bagatelizować objawów cellulitu, ponieważ w najgorszym przypadku tkanka może obumrzeć, co niestety wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Sposoby na pozbycie się cellulitu

Im szybciej zauważymy problemy z cellulitem, tym lepiej. We wczesnych stadiach, kiedy nie jest to oczywiste, pozbycie się go nie wymaga dużego poświęcenia ani dużego wysiłku. Należy pamiętać, że drobne zmiany w stylu życia mogą wystarczyć, aby temu zapobiec, ale gdy chcemy pozbyć się nieestetycznych, bolesnych grudek, czyli już i tak najgorszego stopnia cellulitu, zadanie może być znacznie trudniejsze. Jakie są zatem sposoby na pozbycie się cellulitu?

Dieta i ćwiczenia

Przyczyny i sposoby walki z cellulitem
Przyczyny i sposoby walki z cellulitem

Najprostszym sposobem na pozbycie się cellulitu jest wprowadzenie zmian w diecie i stylu życia. Po pierwsze, powinniśmy zacząć unikać nadmiaru soli i cukru – zwłaszcza tego pierwszego, który pomaga zatrzymywać sól w organizmie i sprzyja powstawaniu „pomarańczowej skórki”. Eksperci zalecają również unikanie białego pieczywa – lepiej przejść na zdrowe pełnoziarniste i ciemne pieczywo.

Cellulitowi sprzyja również nałogowe picie i palenie, dlatego aby uniknąć cellulitu powinniśmy ograniczyć udział tych używek w naszym życiu. Ale co pomaga w walce z cellulitem? Oczywiście różnorodne bogate w błonnik warzywa i owoce pomagają usuwać toksyny i metabolity z organizmu poprzez regulację pracy jelit. Warto też wybierać produkty, które zawierają dużo witaminy C, która może uelastycznić skórę. Nie zapomnij ćwiczyć! Na początku wystarczą krótkie spacery i ćwiczenia w domu, aby zapobiec powstawaniu niechcianej „pomarańczowej skórki”.

Odwiedź eksperta

W przypadku ciężkiego cellulitu może być konieczna wizyta u specjalisty w celu rozwiązania problemu https://www.m-estetica.pl/zabieg/bodyshaper-redukcja-cellulitu. Sposobów na walkę z cellulitem jest wiele, dlatego ważna jest konsultacja w celu ustalenia najlepszego sposobu na walkę z „cellulitem”. Do zabiegów nieinwazyjnych zalicza się mezoterapię bezigłową oraz dermatologię. Często polecany jest również drenaż limfatyczny – zabieg mający na celu pobudzenie krążenia limfy i metabolizmu wewnątrzkomórkowego.

M-estetica medycyna estetyczna
Aleja Komisji Edukacji Narodowej 21/lok U7
02-797 Warszawa
666404584
www.m-estetica.pl