Ile kosztują sztuczne zęby?
Kategorie:

Ile kosztują sztuczne zęby?

Avatar
Opublikowane przez owb12

Ile kosztują sztuczne zęby? Każdy dentysta powie: Twoje własne zęby są bogactwem i powinieneś je kochać. Czasami jednak zęba nie da się uratować. Lub leczenie osłabia ząb tak bardzo, że nie trwa długo po leczeniu. Utrata zębów to nie tylko wynik zaniedbań dentysty i notorycznych uników – czasami jest to wynik różnych skutków ubocznych, chorób lub wypadków. Ponadto nie wszyscy starsi dorośli będą cieszyć się zębami do końca życia. Niewielu ma tyle szczęścia.

Brak zębów

Braki w uzębieniu – niezależnie od ilości braków zębowych – to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Zgryz pogarsza się, ponieważ nie ma odpowiedniego podparcia między kośćmi szczęki. A w wielu przypadkach niedoborów może również negatywnie wpływać na staw skroniowo-żuchwowy. Do czego pierwotnie służyły zęby? Do krojenia warzyw oczywiście. Im lepiej to zrobisz, tym zdrowsze będzie to dla twojego organizmu. Tak więc, niezależnie od rozmiaru defektu, trzeba znaleźć sposób na jego naprawienie. Brakujący ząb z tyłu może nie być wielkim problemem, ale jest z przodu. Jakie zatem rozwiązania można znaleźć w tej sytuacji?

Istnieje kilka rozwiązań

Ponieważ nie ma dużej liczby zębów ani jednego obok drugiego, wiele osób uważa, że:

 • tak zwane sztuczne szczęki, czyli protezy całkowite – zwykle refundowane przez NFZ, jednak jeśli ktoś chce sam zapłacić za ten produkt, musi liczyć się z kosztem całej żuchwy (górnej lub dolnej) 1000-1200 zł
 • częściowe mosty protetyczne – mocowane do pozostałych zębów naturalnych za pomocą haczyków lub
 • dodatkowych koron – również można otrzymać refundację, w przypadku braku refundacji średni koszt to 1500 zł.

Pojedynczy brak zęba

Tu dużo zależy od sytuacji:

 • Jeśli ząb został uszkodzony powyżej linii dziąseł, ale korzeń jest nadal nienaruszony, można rozważyć wykonanie tzw. koronki. Dziś korony są często wykonywane z porcelany. Cena korony waha się od 750 zł za
 • Podstawę metalową do 1500 zł za koronę pełnoceramiczną
 • Jeśli konieczne jest usunięcie wszystkich zębów, dentysta może zalecić wszczepienie implantów.

Uzupełnienie pojedynczych ubytków jak i większych ubytków

Ile kosztują sztuczne zęby?
Ile kosztują sztuczne zęby?

Czym jest implant, jak wygląda i jak działa? Tutaj naturalny korzeń zęba zastępuje się specjalną śrubą wykonaną z metalu nierdzewnego, najczęściej tytanu. Drugą częścią implantu jest korona, widoczna część zęba.

Cena implantu zależy od kliniki, ale także od wybranej techniki osadzenia sztucznego zęba i użytego materiału. Waha się od półtora do nawet ponad 4000 zł. Dodatkowym kosztem jest założenie na wspomnianym implancie korony porcelanowej – zwykle około 1500 zł.

Koszty te rosną, jeśli mamy do czynienia z implantami na wszystkie zęby w szczęce lub protezami częściowymi opartymi na wielu implantach.

Ceny tutaj zwykle wahają się od:

 • 7000 zł (dwa implanty, trzy zęby),
 • 6000 zł (z protezą dolną całkowitą opartą na 2 implantach)i
 • 10 000 zł za całą szczękę górną w oparciu o 4 implanty.

Pamiętaj, że są to ceny wyjściowe, ceny minimalne i zwykle nie kończą się na takich kwotach. Dodatkowe opłaty obejmują korony, łączniki oraz koszt wizyt lekarskich i prześwietleń. Ten ostatni różni się w zależności od urzędu. Niektórzy pacjenci wymagają również dodatkowych elementów leczenia, takich jak regeneracja kości.

Co powiesz na próbę ustalenia z góry całkowitego kosztu?

Gdy ktoś idzie zapytać o implanty, często nie wie, o co zapytać, aby jak najszybciej ustalić ostateczny koszt całej procedury. Najpierw musisz określić swoje oczekiwania: czy to pojedynczy implant, czy wiele implantów, a może nawet proteza. Tutaj lekarz powinien określić, ile implantów jest potrzebnych.

Co jeszcze powinien wiedzieć lekarz przed dokonaniem oceny? Po pierwsze, powinien zrozumieć ogólny stan zdrowia pacjenta. Należy jednak zadać sobie również następujące pytania:

 • Z jakich materiałów gabinet korzysta na implanty i ile kosztują?
 • Ile kosztuje konsultacja, wszystkie są płatne
 • Ile zdjęć rentgenowskich może być potrzebnych w danej sytuacji i jakim kosztem
 • Kiedy mogą być wymagane dodatkowe czynności, takie jak rekonstrukcja kości i ich koszty
 • Czy gabinet gwarantuje wykonane tu implanty stomatologiczne oraz wysokość i zakres gwarancji.

Warto również poprosić o wyjaśnienie, jeśli lekarz używa żargonu, który jest zbyt techniczny, aby przeciętny człowiek go zrozumiał.

Jeśli to tylko implanty, czy muszę uiszczać wszystkie opłaty z góry?

Ponieważ implanty stają się coraz popularniejsze i coraz częściej polecane jako forma walki z brakami zębowymi, coraz więcej gabinetów stomatologicznych oferuje tę usługę na raty. Ich liczba i wysokość zależy od konkretnego urzędu. Zawsze jednak udostępnia implanty większej liczbie pacjentów.

Czy ta inwestycja naprawdę się opłaca? Odpowiednio lecząc swoje „nowe zęby” w postaci implantów, użytkownik może ich używać nawet do końca życia. Prawidłowo wykonane implanty nie spowodują żadnych problemów zdrowotnych ani żadnego dyskomfortu.