Jak pokonać uzależnienie od narkotyków: z uzależnieniem od narkotyków boryka się bardzo wiele osób w niemal każdym przedziale wiekowym. Niestety, pokonanie nałogu nie jest proste. Narkoman przede wszystkim musi uświadomić sobie, że ma problem i jest uzależniony. W jaki sposób możemy pokonać uzależnienie od narkotyków? Czy możemy dokonać tego w pojedynkę? Odpowiadamy.
Terapia w ośrodku
Leczenie uzależnień narkotykowych powinno odbywać się w specjalistycznych ośrodkach. Bez tego trudno poradzić sobie z nałogiem. Dlaczego? Ponieważ w leczenie narkomanii przewiduje tak zwany etap odtrucia. Wtedy też organizm narkomana domaga się środków, które przez długi czas były jego motorem napędowym. Tego typu etap występuje także w leczeniu alkoholizmu. Niemniej jednak organizm silnie uzależnia się od narkotyków, przez co fizyczne objawy ich odstawienia są bardzo dotkliwe. Zwykle lekarze podają wtedy specjalne leki czy kroplówki, które wspomagają nasz organizm.
Ten etap jest również bardzo trudny dla psychiki narkomana. Niestety, odtrucie bardzo często trwa nawet i kilka tygodni, choć najgorsze momenty przypadają na samym początku. Odwyk od narkotyków zaczyna się właśnie od odstawienia środków odurzających, a więc od odtrucia organizmu. Zamknięte ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków zatrudniają specjalistów, którzy doskonale potrafią poradzić sobie nawet z bardzo trudnymi pacjentami. Ośrodek odwykowy dla narkomanów to często najlepsze rozwiązanie, aby wyjść z nałogu.
Dlaczego? Ponieważ narkoman musi przede wszystkim wyrwać się ze swojego toksycznego środowiska. Jeśli podczas odtrucia będzie przebywał wśród innych narkomanów, to istnieje duże ryzyko, że ponownie sięgnie po narkotyki. Na szczęście narkomanom przysługuje darmowe leczenie w ośrodkach zamkniętych. Możemy jednak zdecydować się także i na prywatne kliniki. Co ważne, narkoman nie zawsze musi wyrazić zgodę na leczenie. Niemniej jednak świadome podjęcie walki z nałogiem daje większą szansę na wygraną.
Samozaparcie i wsparcie
Narkoman, który decyduje się na odwyk, zwykle znajduje się pod przysłowiową ścianą. Oznacza to, że albo był bliski przedawkowania albo zauważył, że narkotyki rujnują mu życie. Samo wyjście z nałogu jest niezwykle trudne. Oczywiście narkoman musi podjąć leczenie. Bez tego trudno będzie osiągnąć jakiekolwiek efekty. Narkotyki szybko przypomną uzależnionemu o swoim istnieniu. Dlatego też każdy narkoman musi podczas terapii dla uzależnionych wykazać się ogromnym samozaparciem. Do tego jednak potrzebne jest wsparcie najbliższych osób.
Wystarczy, że chory będzie miał świadomość, że może liczyć na rodzinę lub przyjaciół. Czasami ci odwracają się od niego celowo, jednak powinno być to uzgodnione każdorazowo z terapeutą. Chodzi bowiem o to, aby pokazać, że wsparcie można otrzymać jedynie, jeśli chory nie sięga po narkotyki. Po wyjściu z ośrodka zamkniętego narkoman musi podjąć terapię dla osób uzależnionych od narkotyków. Są to cykliczne spotkania z psychologiem lub psychiatrą.
Oczywiście w międzyczasie narkomani często przyjmują leki, które zmniejszają chęć sięgania po narkotyki. Najważniejsze jest jednak, aby nigdy nie pozwolić sobie na odstępstwa, czyli nigdy nie sięgać po narkotyki. Dotyczy to nawet substancji potencjalnie uważanych za nieszkodliwe, takich jak chociażby marihuana. Narkoman musi również uważać, aby nie popaść w inny nałóg, na przykład alkoholizm czy lekomanię.
Zacząć nowe życie
Każdy narkoman, który chce pokonać nałóg, powinien mieć plan na życie. Nie chodzi o to, aby zmieniać miejsce zamieszkania, pracę czy odizolować się od znajomych. Czasami może się to okazać konieczne, jednak nie w każdym przypadku. Niemniej jednak narkoman musi mieć cel w życiu. Może być to coś pozornie prostego, na przykład zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych. Cel życiowy może również dotyczyć poważniejszych spraw, na przykład wybudowania domu czy znalezienia drugiej połówki. Ważne, aby ciągle do czegoś dążyć. Narkoman nie może pozwolić sobie na to, aby oglądać się za siebie. Nie chodzi o to, aby zupełnie zapomnieć o przeszłości. Niemniej jednak nie można do niej zbyt często wracać, szczególnie do czasu, gdy było się uzależnionym.
Innym się udało
Terapię dla narkomanów należy zacząć z myślą, że innym udało się już wyjść z nałogu i zacząć nowe życie. Istnieje wiele osób, które poradziły sobie z uzależnieniem, a dziś są szczęśliwe i spełnione. Co więcej, nie wróciły już do ćpania i nigdy nie zamierzają tego robić. Pozytywne myślenie może zdziałać cuda, również w tym przypadku. Narkoman może również skontaktować się z osobą, której udało się pokonać nałóg. Ci bardzo często dzielą się swoimi doświadczeniami, także w prywatnych rozmowach. Dzięki temu możemy nabrać wiary i nadziei na lepsze jutro.
Ta wiara jest niezbędna szczególnie podczas chwil kryzysowych, kiedy nie do końca widzimy dla siebie szansę na pokonanie nałogu. Chwile te mogą przytrafiać się zarówno na początku walki z nałogiem, jak i wtedy, gdy zmierzamy już ku końcowi. Wtedy też pamiętajmy, że inne osoby uzależnione wygrały już walkę z tym podstępnym przeciwnikiem, jakim są narkotyki.