Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania
Kategorie:

Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania

Avatar
Opublikowane przez

Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania: systemy zabezpieczeń są coraz częściej wykorzystywane zarówno do ochrony prywatnych posesji, jak i obiektów publicznych. Ostatnimi czasy coraz chętniej wykorzystywane są bariery mikrofalowe, które są bardzo skuteczne, jednocześnie posiadają wiele zalet, o których z pewnością warto wiedzieć.

W jaki sposób zbudowana jest bariera mikrofalowa? Jakie zastosowanie może mieć bariera mikrofalowa? W jaki sposób działa bariera mikrofalowa? Jak działa inteligentny system w przypadku bariery mikrofalowej? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

W jaki sposób zbudowana jest bariera mikrofalowa?

Jeśli mowa o barierach mikrofalowych https://rcse.pl/kontrola-dostepu-2/, najważniejszym elementem konstrukcyjnym jest nadajnik i odbiornik. W wielu przypadkach są one nazywane również transmiterami i receiverami, co warto mieć na uwadze. Cały system nie mógłby prawidłowo funkcjonować, gdyby nie zaawansowany sprzęt przeznaczony do programowania i analizy sygnałów, które są odczytywane. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie dostępne urządzenia skonstruowane są w podobny sposób, dlatego też decydując się na zakup, w sposób szczególny należy zwrócić uwagę na producenta. Powinien on mieć ogromne doświadczenie, pozytywne opinie, a także stosunkowo atrakcyjne ceny.

Dzięki temu mamy pewność co do dobrej jakości urządzenia. Nie w sposób zapomnieć o tym, że zarówno nadajnik, jak i odbiornik muszą być ze sobą odpowiednio skorelowane. Co to oznacza w praktyce? Oba te urządzenia muszą znajdować się od siebie w odpowiedniej odległości. Oczywiście dystans ten nie może być wyższy niż wartości, które wskazywane są przez poszczególnych producentów. Jeśli nie dostosujemy się do tego, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprzęt nie będzie działał prawidłowo, co warto mieć na uwadze. Okazuje się, ze najbardziej zaawansowane modele są w stanie działać w odległości nawet 200 metrów, co z pewnością jest wartością satysfakcjonującą.

Polecamy uwadze:

Jakie zastosowanie może mieć bariera mikrofalowa?

Bariery mikrofalowe cieszą się ogromną popularnością ze względu na ich funkcjonalność. Dzięki temu wykorzystywane są do wielu zadań. Najczęściej stosuje się je do tego, aby chronić wielkopowierzchniowe obiekty publiczne i chronić rusztowania, korytarze i tunele. Co ciekawe, dość powszechne jest zastosowanie urządzeń w więzieniach. Ochrona tam polega na tym, aby nikt nie wydostał się z terenu danego obiektu, ale również niepowołane osoby nie mogą pojawić się w danej strefie.

Bariera mikrofalowa sprawdzi się do ochrony fabryk, elektrowni, rafinerii. Coraz częściej jest to rozwiązanie spotykane w galeriach handlowych, a także w galeriach sztuki. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że urządzenia te można znaleźć nawet na lotniskach. Jednak są one tam wykorzystywane nie w celach ochronnych, a do wykrywania ruchów samolotów. Stosowane są w sytuacji, kiedy na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Tego typu działania umożliwiają uniknięcie niepotrzebnych kolizji.

W jaki sposób działa bariera mikrofalowa?

Skoro wiemy już, jak zbudowana jest bariera mikrofalowa, a także jakie ma zastosowanie, warto zainteresować się zasadą działania, która wbrew pozorom nie jest zbyt skomplikowana. Otóż pomiędzy odbiornikiem a nadajnikiem wytwarza się wiązka elektromagnetyczna, która charakteryzuje się wysoką częstotliwością. Tworzy to pewnego rodzaju niewidzialną, jednakże bardzo czułą strefę ochronną. Potencjalny włamywacz nie jest w stanie jej dostrzec, dlatego też uruchomienie się alarmu będzie niespodziewane się. Często prowadzi to do tego, że złodziej rezygnuje z kradzieży i ucieka z miejsca zdarzenia. W sytuacji, kiedy odbiornik otrzymuje sygnał o ewentualnych zaburzeniach sygnału, wówczas są one analizowane. Kiedy system uzna, że zakłócenia powstały przez niechcianego intruza, wówczas uruchamia się alarm, który to przekazywany jest w sposób analogowy i cyfrowy.

Inteligentny system – jak to działa w przypadku bariery mikrofalowej?

Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania
Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania

W barierach mikrofalowych zastosowano inteligentny system zabezpieczania obiektów. Na czym to polega? Otóż odbiornik jest w stanie dokładnie analizować swój sygnał, który to odbierany jest od nadajnika. W razie jakichkolwiek zakłóceń od razu stara się ustalić, co było przyczyną tego zjawiska. Cały system jest na tyle inteligentny, że jest w stanie wychwycić, w jaki sposób powstały utrudnienia. Przykładowo jeśli przyczyną zjawiska były warunki atmosferyczne lub rośliny, wówczas sygnał alarmowy barier nie uruchomi się.

Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że system bariery mikrofalowej odróżnia masę od małego zwierzęcia od człowieka. Oczywiście jest to możliwe dzięki specjalistycznym algorytmom przetwarzania sygnałów, które zostały opracowane z ogromną dokładnością. Urządzenie jest w stanie wykryć ewentualne próby ingerencji, które miałyby na celu oszukanie systemu. Alarm uruchamia się niemalże automatycznie, jeśli dochodzi do takiego incydentu.

RCSE systemy zabezpieczeń
Topolowa 8
62-030 Luboń
668 417 744
www.rcse.pl