Jaka frezarka do pedicure?
Kategorie:

Jaka frezarka do pedicure?

Jaka frezarka do pedicure? Frezarka do paznokci jest urządzeniem, które wykorzystuje się do wykonywania manicure oraz pedicure. Wielu producentów oferuje frezarki podologiczne, zatem nie ma problemu z dokonaniem wyboru tej właściwej, odpowiadającej indywidualnym potrzebom salonu lub specjalisty. Zanim jednak dokona się zakupu, należy wiedzieć, na jakie cechy zwracać uwagę, by jak najlepiej spełniała swoje zadanie. 

Do czego wykorzystuje się frezarkę do pedicure?

Urządzenie to znajduje szerokie zastosowanie w gabinetach podologicznych. Może być wykorzystywane do pracy z paznokciami oraz bezpośrednio na skórze. Usuwa się nią zrogowaciały naskórek na stopach i piętach, wrastające skórki, modeluje paznokieć oraz usuwa materiał nałożony na niego (np. podczas pedicure hybrydowego, akrylowego lub żelowego). W zależności od wykonywanych czynności korzysta się z różnorodnych końcówek. Różnią się one między sobą materiałem, z którego zostały wykonane oraz kształtem. 

Praca bez pyłu

W ofertach producentów znajdziemy dwa rodzaje frezarek podologicznych – bezpyłowe oraz pyłowe. Zdecydowana większość specjalistów o wiele chętniej sięga po urządzenia wyposażone w pochłaniacz pyłu. Podczas pracy na suchomożna precyzyjniej na bieżąco oceniać stan podłoża. Przy frezarkach pracujących na mokro pył łączy się z wilgotnym podłożem, przez co może dojść do zanieczyszczenia obecnych ran. Poza tym w takiej sytuacji trudniej ocenić, na jakim etapie znajdują się prace, co może skutkować zbyt głębokim usunięciem skóry. Dodatkową zaletą frezarek bezpyłowych jest komforty podologa, który nie musi wdychać pyłu oraz nosić maseczki, która będzie go przed nim chronić (nie zawsze skutecznie), zmniejszając komfort pracy.

Zakres obrotów urządzenia

Jaka frezarka do pedicure?
Jaka frezarka do pedicure?

Im więcej, tym lepiej? Niekoniecznie. Można zauważyć prawidłowość, że frezarki, które mają wyższy zakres obrotów, są jednocześnie droższe. Nie musi być to jednak z korzyścią dla pacjenta oraz specjalisty przeprowadzającego zabiegi. Wystarczająca jest praca z frezarką z maks. 25 tys. obrotów na minutę. Choć praca na wyższych obrotach może być szybsza, a w związku z tym bardziej efektywna, ma ona swoje ryzyko.

Kiedy frezarka pracuje na wyższych obrotach, skóra pacjenta szybciej nagrzewa się, powodując nieprzyjemne uczucie, a nawet ryzyko powstania oparzeń. Poza tym łatwo przy pracy sięgającej 40 tys. obrotów na minutę przesadzić z ilością usuniętego naskórka, co objawia się późniejszym jego nadmiernym rogowaceniem. W obydwu przypadkach osobą, która traci, jest pacjent, a po takich negatywnych doświadczeniach już po prostu nie wróci do danego gabinetu. 

Gabaryty frezarki

Jaka frezarka do pedicure będzie najbardziej komfortowa w użytkowaniu? Im mniejsza, tym lepsza? Tak, jeżeli mówimy o usługach świadczonych mobilnie. Wtedy najbardziej liczy się waga i wielkość sprzętu. Jeżeli pracę wykonuje się przede wszystkim w domu klienta, wielkość frezarki powinna być głównym kryterium wyboru urządzenia. Jeżeli jednak jest to zakup na potrzeby działalności stacjonarnej, nie jest to aż tak ważne. Nie zawsze mniejszy uchwyt od frezarki będzie tym najwygodniejszym. Warto jednak pamiętać, że mniej będzie obciążał nadgarstek. Przy tej profesji mogą pojawić się schorzenia związane z eksploatacją stawów w tych rejonach, jak zespół kanału guyona lub zespół cieśni nadgarstka. Lepiej zawczasu przeciwdziałać tego typu dolegliwościom.

Poziom hałasu

Dokonując wyboru wszelkich urządzeń elektrycznych, warto brać pod uwagę hałas, jaki one emitują. Podobnie jest w przypadku frezarki do pedicure. Podczas pracy będzie ona znajdować się przede wszystkim blisko ucha osoby wykonującej zabieg, a nie klienta. To zatem dla jej komfortu lepiej wybrać urządzenie pracujące ciszej. Choć może nie jest to najważniejsze kryterium, należy pamiętać, że z frezarki korzysta się często w pracy podologicznej, dlatego nie powinno się lekceważyć komfortu pracy. Zbyt głośny sprzęt może nawet uniemożliwić rozmowę z klientami, a jest to bardzo ważny aspekt wizyty dla wielu z nich.

Dodatkowe koszty eksploatacji

Dotyczy to głównie wymiennych filtrów, czasem płynów, które należy uzupełniać we frezarce. Warto także zwrócić uwagę na czas, jaki obejmuje gwarancja producenta. Kolejną kwestią jest dostępność serwisów, wykonujących naprawę. W niewielkim gabinecie, w którym znajduje się tylko jedna frezarka, jej uszkodzenie i oczekiwanie na naprawdę może wiązać się z przestojem w działalności i utratą klientów, a co za tym idzie – przychodów. Decydując się zatem na zakup urządzenia nawet najlepszego producenta, najlepiej będzie upewnić się, czy gwarantuje on szybką naprawę w naszej części świata oraz jak długo ona trwa. U niektórych producentów otrzymuje się sprzęt zastępczy na czas naprawy, co jest niewątpliwie niezwykle ważne i zdejmuje z ramion gabinetu podologiczny ciężar odpowiedzialności za sytuację awaryjną.

Wielkość frezów

To kwestia wymiaru wejścia frezów, czyli tulei zaciskowej. W europejskich normach obowiązuje wymiar 2,35 mm, który zazwyczaj podawany jest przez producentów jako 2,4 mm. Sięgając po narzędzia o standardowych u nas wymiarach, można mieć pewność, że w przyszłości nie będzie problemu z dokupieniem kolejnych elementów zestawów do pracy. 

Zobacz także:

Praca na co dzień

Tak jak w przypadku większości urządzeń elektronicznych, prawidłowe użytkowanie frezarki oraz jej regularna konserwacja jest w stanie znacząco przedłużyć jej żywotność. Z tego powodu zaleca się, by każdego dnia czyścić ją po zakończonej pracy. W urządzeniu znajdują się filtry, które mają za zadanie zatrzymywać pył i zanieczyszczenia. Najważniejsze w codziennej konserwacji jest jednak czyszczenie pióra frezarki, czyli jej rączki. Nagromadzony osad może doprowadzić w szybkim tempie do zatkania węża ssącego, co w następnie prowadzi do zatarcia silniczka. 

Co należy zatem zrobić po zakończonym dniu pracy? Trzeba rozkręcić zewnętrzną część obudowy rączki frezarki, a następnie oczyścić ją przede wszystkim z pyłu, ale też innych zabrudzeń. Sprawdza się tu pędzelek oraz ręcznik papierowy, na którym pozostawia się zanieczyszczenia. Z kolei obudowę można przetrzeć mokrą chusteczką lub nasączoną środkiem odkażającym. Koniecznie przy tym należy pamiętać o tym, by do czyszczenia frezarki nie używać żadnych płynów zawierających aceton. Nie tylko wpływa on negatywnie na wygląd urządzenia, ponieważ niszczy jego powierzchnię i sprawia, że staje się matowa. Jeżeli dostanie się do wnętrza, nawet w niedużej ilości, doprowadzi do uszkodzeń układów scalonych. Frezarka nie powinna być też odkładana na półkę, na której znajdują się kosmetyki i płyny, gdyż istnieje wtedy ryzyko zalania jej.

Innym problemem może być upadek frezarki na podłogę. Wykonując pracę, odkłada się urządzenie na szafkę, która znajduje się pod ręką, aby w każdym momencie można było po nie sięgnąć. Należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, by przez przypadek nie strącić jej na podłogę. Praktyczna może być szafka z półką pokrytą antypoślizgową powierzchnią, na której narzędzia oraz urządzenia nie przesuwają się, nawet podczas transportu, jeżeli mebel jest umieszczony na kółkach. Warto przemyśleć również inne sposoby zabezpieczania frezarki. Poza tym po zakończonym dniu pracy najlepiej jest odkładać ją w przeznaczone dla niej miejsce. 

Frezarka i frezy

Nawet najlepsze urządzenie nie będzie w pełni funkcjonalne, jeżeli nie dobierzemy do niego starannie frezów. Ich różnorodny wybór będzie potem pozwalał na wykonywanie szerokiego wachlarza czynności. Dostępne są nakładki diamentowe, kamienne, ceramiczne, gumowe, karbidowe, a nawet wykonane z filcu. Niektóre są dostosowane do pracy z paznokciem, inne doskonale ścierają naskórek, a jeszcze inne mają dobrze polerować opracowywana powierzchnię. Podział nakładek do frezarek podologicznych można przeprowadzić także ze względu na kształt. Najczęściej spotykane są: stożek, kulka, cylinder, walec, łezka i szpic. Aby nie doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, należy zawsze dbać o prawidłowy montaż nakładek. Pozwoli to na bezpieczną pracę i nie grozi awarią frezarki.