Jak przygotować dziecko do przeprowadzki? Prędzej czy później wiele rodzin staje przed pytaniem, czy się przeprowadzić. Przeprowadzka może być stresująca dla rodziców, ale może być równie traumatyczna dla dzieci, które nie są zaangażowane w decyzję o przeprowadzce i mogą jej nie rozumieć. Dzieci mogą potrzebować trochę czasu i szczególnej uwagi w okresie przejściowym. Przeprowadzki firm, przeprowadzki międzynarodowe, czy przeprowadzki biur pomogą Ci z pewnością w transporcie mebli z wniesieniem. Natomiast nikt nie przeprowadzi za Ciebie poważnej rozmowy z dziećmi w sprawie przeprowadzki. Wypróbuj poniższe wskazówki, aby uczynić ten proces mniej stresującym dla wszystkich.
Podejmij decyzję o przeprowadzce
Wiele dzieci uwielbia rutynę. Jeśli więc rozważasz przeprowadzkę, rozważ korzyści płynące z tej zmiany w porównaniu z komfortem, jaki zapewni dzieciom znajome otoczenie, szkoła i życie towarzyskie. Jeśli w rodzinie zaszły ostatnio poważne zmiany życiowe, takie jak rozwód lub śmierć, w miarę możliwości należy opóźnić przeprowadzkę, aby dać dzieciom czas na dostosowanie się. Nawet jeśli nie jesteś zadowolony z przeprowadzki, postaraj się zachować pozytywne nastawienie. W czasach przeprowadzki nastrój i nastawienie rodziców może mieć duży wpływ na dzieci, które mogą szukać otuchy.
Omów przeprowadzkę z dziećmi
Niezależnie od okoliczności, najważniejszym sposobem na przygotowanie dzieci do przeprowadzki jest rozmowa o niej. Postaraj się jak najwcześniej przekazać im jak najwięcej informacji na temat przeprowadzki . Odpowiadaj na pytania w pełni i zgodnie z prawdą, i bądź wrażliwy zarówno na pozytywne, jak i negatywne reakcje. Nawet jeśli przeprowadzka oznacza poprawę życia rodzinnego, dzieci nie zawsze to rozumieją i mogą skupić się na przerażających aspektach zmiany. Zaangażowanie dzieci w jak największym stopniu w planowanie sprawi, że poczują się one tak, jakby uczestniczyły w procesie poszukiwania nowego domu lub szkoły. Dzięki temu nie będą się czuły, jakby zmiana była na nich wymuszona. Jeśli przeprowadzasz się do innego miasta, postaraj się zabrać dzieci ze sobą, aby zobaczyły nowy dom (lub zobaczyły, jak jest budowany) i poznały nową okolicę. Jeśli przeprowadzasz się daleko, podaj jak najwięcej informacji o nowym domu, mieście lub kraju. Skorzystaj z Internetu, aby dowiedzieć się czegoś o społeczności. Dowiedz się, gdzie dzieci mogą uczestniczyć w swoich ulubionych zajęciach. Zapytaj, czy krewny, przyjaciel lub nawet agent nieruchomości może zrobić zdjęcia nowego domu i szkoły dla Twojego dziecka.
Przeprowadzka z maluchami i przedszkolakami
Przeprowadzka jest najłatwiejsza dla dzieci poniżej 6 roku życia, ponieważ nie są one jeszcze w stanie zrozumieć związanych z nią zmian. Twoje wskazówki mają jednak kluczowe znaczenie. Wyjaśnij przeprowadzkę poprzez opowiadanie lub odegraj ją za pomocą zabawkowych samochodów i mebli. Pakując zabawki dziecka do pudełek, wyjaśnij, że ich nie wyrzucasz. Zaangażuj dzieci w pakowanie ich zabawek do kartonów do przeprowadzek. Niech mają pozytywne skojarzenia związane z przeprowadzką. Jeśli nowy dom znajduje się w pobliżu i jest pusty, odwiedź go przed przeprowadzką i za każdym razem zabierz ze sobą kilka zabawek. Poczekaj z pozbyciem się starych mebli z sypialni dziecka, ponieważ mogą one sprawić, że w nowym domu poczuje się bardziej komfortowo. Dobrym pomysłem może być nawet ułożenie mebli w nowej sypialni w podobny sposób. Upewnij się, że Twój maluch lub przedszkolak zostanie z opiekunką w dniu przeprowadzki. Zadbaj o przewóz mebli dziecka z jego starego pokoju. Takie rozwiązanie da mu poczucie bezpieczeństwa w nowym domu.
Przeprowadzka z dziećmi w wieku szkolnym
Dzieci w wieku szkoły podstawowej mogą być stosunkowo otwarte na przeprowadzkę, ale nadal potrzebują poważnego rozważenia i pomocy podczas tego procesu. Istnieją dwie szkoły myślenia na temat “właściwego czasu na przeprowadzkę”. Niektórzy eksperci twierdzą, że lato jest najlepszym czasem, ponieważ nie przerywa roku szkolnego. Inni twierdzą, że początek roku szkolnego jest lepszy, ponieważ dziecko może od razu poznać inne dzieci. Aby uniknąć wpadek, które spowodowałyby dodatkowy stres, zbierz wszystkie informacje, których nowa szkoła będzie potrzebowała do przetworzenia przeniesienia.
Przeprowadzka z nastolatkami
Często zdarza się, że nastolatki aktywnie sprzeciwiają się przeprowadzce. Nastolatek prawdopodobnie poświęcił wiele energii określonej grupie społecznej i może być zaangażowany w romantyczny związek. Szczególnie ważne jest, aby dać nastolatkowi do zrozumienia, że chcesz wysłuchać jego obaw i że je szanujesz. Choć ogólnikowe zapewnienia mogą zabrzmieć lekceważąco, słuszne jest zwrócenie uwagi na to, że przeprowadzka może być próbą przed przyszłymi zmianami, takimi jak studia czy nowa praca. Jednakże, daj im również znać, że słyszysz ich obawy. Zaplanuj odwiedziny w starej okolicy po przeprowadzce, jeśli to możliwe. Jeśli przeprowadzasz się w środku roku szkolnego, rozważ możliwość pozwolenia starszemu nastolatkowi na pozostanie w starym miejscu u przyjaciela lub krewnego, jeśli jest taka możliwość.