Jak zarabia lombard?
Kategorie:

Jak zarabia lombard?

Jak zarabia lombard? Zamierzasz otworzyć własny biznes i szukając pomysłów przyszło Ci do głowy, aby otworzyć lombard? A może oglądasz popularny serial w polskiej telewizji i zastanawiasz się, jak bardzo przedstawiona tam rzeczywistość jest bliska temu co jest naprawdę? Możliwe również, że po prostu ciekawi Cię jak zarabia lombard?

Kiedyś zakład zastawniczy, dzisiaj lombard

Jak zarabia lombard?
Jak zarabia lombard?

Wbrew pozorom lombardy są instytucją bardzo starą opierającą swoją działalność na skupie za gotówkę. Na początku lat dwudziestych w Polsce funkcjonowały one właśnie pod nazwą zakładów zastawniczych. Nazwa ta wynika zapewne z tego, że zarówno wtedy jak i dzisiaj te instytucje zajmują się pożyczaniem pieniędzy pod zastaw. Dopiero po drugiej wojnie światowej przemianowano je na dobrze dziś wszystkim znane lombardy. Zaletą lombardów jest to, że w odróżnieniu od kredytów  w bankach, tutaj pieniądze dostajemy od razu i nie potrzeba, żadnych dodatkowych dokumentów.

Pierwszą rzeczą, jaką kojarzy się z tą instytucją jest skup złota, jednak obecnie nie jest to praktyka często stosowana. Jeśli potrzebujesz gotówki, a nie posiadasz zbyt wiele cennych przedmiotów, odwiedź skup mieszkań. W dzisiejszych czasach można zastawić niemalże wszystko, co ma jakąkolwiek wartość.

Co warto zastawić?

I choć wydaje się, że zastawianie przedmiotów w lombardzie nigdy nie jest z korzyścią dla zastawiającego, nie zawsze tak jest. Jeżeli chcesz coś sprzedać, a nie masz czasu, by szukać potencjalnych nabywców – zawsze możesz spróbować sprzedać daną rzecz w lombardzie. W taki sposób zarobisz zarówno Ty jak i lombard, który potem sprzeda ten przedmiot drożej, ale wciąż taniej niż ktoś miałby kupować go całkowicie nowego z oficjalnej strony producenta.

W zależności od tego z jakim rodzajem lombardu – możemy spotkać się ze skupem rowerów lub skupem gsm. Tak naprawdę zastawić można wszystko, co ma jakąkolwiek wartość. Najbardziej popularne, jest jednak zastawianie sprzętu RTV takiego jak telewizory albo biżuterii głównie pierścionków i kolczyków.

Ile trwa kredyt w lombardzie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kredy w lombardzie może trwać od jednego dnia aż do trzydziestu. Od tego również zależy jak zarabia lombard, ponieważ to właściciel określa, przez jaki czas, będzie trwał dany kredyt w ten sposób określając, z jaką częstotliwością będzie otrzymywał pieniądze za wykup przedmiotów.

Ustawa antylichwiarska, co to jest i czy utrudnia prowadzenie tego biznesu?

Ustawa ta została wprowadzona, by chronić konsumentów przed zbyt wielkim oprocentowaniem. Według tego dokumentu pożyczka w lombardzie nie może mieć większego oprocentowania niż dziesięć w skali roku. Jednakże właściciele lombardu Wszystko odbywa się legalnie i zgodnie z literą prawa.

Czy kupowanie przedmiotów z lombardu się opłaca?

Lombardy zarabiają nie tylko na pożyczkach pod zastaw, gdzie właściciel przedmiotu przychodzi po paru dniach i wykupuje z powrotem przedmiot za cenę podwyższoną o ustaloną wcześniej kwotę. W dzisiejszych czasach wiele lombardów przenosi również swoją działalność do internetu i oferuje sprzedaż przedmiotów z wykorzystaniem najnowszej technologii. Ale czy to się opłaca? Jak najbardziej, należy tylko wiedzieć co się kupuje i zachować szczególną ostrożność, aby nie paść ofiara oszustwa.

Czy to zajęcie dla mnie?

Niestety, na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam, a i tak ostatecznie nigdy może nie uzyskać stuprocentowej pewności, dopóki sam nie spróbuje. Z pewnością będziesz miał dużo łatwiej, jeśli już wcześniej prowadziłeś jakiś biznes. Jeśli jesteś odważny, możesz zacząć swój pierwszy biznes od założenia lombardu, jednakże musisz pamiętać, że w tej branży musisz znać się na cenach przedmiotów, które skupujesz. Dlatego przed rozpoczęciem takiej działalności najlepiej najpierw porozmawiać kimś z branży. Prowadzenie lombardu to bardzo odpowiedzialna sprawa. Ponadto od Ciebie samego zależy, ile zarobisz, ponieważ nie ma określonych stawek. Zazwyczaj, jednak kupuje się przedmioty za 60-70% ich wartości początkowej. Około dziesięciu złotych prowizji od jednego przedmiotu. Przed założeniem własnego lombardu musisz zadać sobie kilka pytań.

Czy można na tym dużo zarobić?

Jak w większości przypadków to zależy od wielu czynników. Najważniejsza jest lokalizacja lombardu – te umieszczone w biedniejszych (ale oczywiście nie najbiedniejszych) dzielnicach dużych miast cieszą się największym powodzeniem. W dzisiejszych czasach można również prowadzić lombard w Internecie. Skup laptopów czy używanych przez wszystkich na co dzień telefonów. Z pewnością praca jako pracownik lombardu nie jest najlepszą opcją. Zarobki takiego pracownika są w okolicach minimalnej płacy, a ciąży na nim ogromna odpowiedzialność. Dlatego właśnie, aby uniknąć dodatkowych kosztów, właściciele lombardów bardzo często pracują w nich sami.

Podsumowanie

Jak widzisz, lombardy zarabiają w legalny sposób, a ich działalność jest bardzo prosta i przejrzysta. Samo prowadzenie lombardów nie jest trudnością, kłopotliwe może być jedynie umiejętne wycenianie skupowanych przedmiotów.

Jak zarabia lombard?

  • Pożyczki pod zastaw
  • Wykupywanie przedmiotów przez ich właścicieli
  • Sprzedaż przedmiotów niewykupionych nowym nabywcą