Ile tapety na ścianę?
Kategorie:

Ile tapety na ścianę?

Ile tapety na ścianę? Tapety dekoracyjne  mogą być świetnym sposobem na odświeżenie aranżacji wnętrza lub całkowitą odmianę wystroju. Co ważne, zmiana ta wcale nie musi być bardzo kosztowna, a efekt na pewno  będzie widoczny. Modne tapety winylowe, interesujące fototapety, radosne tapety do pokoju dziecięcego… Tapety gładkie i wzorzyste, zmywalne i brokatowe, w stylu glamour…

Sklepy pełne są ciekawych wzorów, mogących stanowić inspirację do wprowadzenia zdecydowanych zmian w wystroju domu czy mieszkania. Decydując się na zakup, trzeba jednak wybrać nie tylko rodzaj produktu, ale również ilość potrzebnych rolek.  Nikt nie chciałby, żeby podczas pracy zabrakło tapety, jednak zakup zbyt dużej ilości to zbędny wydatek. Jak ustalić, ile tapety na ścianę będzie potrzebne?

Ile tapety jest w jednej rolce?

Ile tapety na ścianę?Niezależnie od tego, czy zamierzamy dokonać zakupu tapety do salonu, czy tapet do hotelu, powinniśmy zacząć od ustalenia, ile tapety znajduje się w jednej rolce. Zazwyczaj, producenci tapet oferują je w rolkach o rozmiarze standaryzowanym. Oznacza to, że niemal każda rolka będzie mieć 53cm szerokości oraz 10 metrów długości. W związku z tym pojedyncza rolka dowolnej tapety, gdyby miała zostać wykorzystana w całości, wystarczyłaby na pokrycie około 5m2 powierzchni (bo 10m x 0,53m daje właśnie 5,3m2).

Informację dotyczącą wymiarów i wydajności rolki znaleźć można na etykiecie produktu. Zawsze należy się upewnić, że faktycznie jest to rolka standardowa. W sprzedaży zdarzają się również tapety w rolkach o większej szerokości, sięgającej 7m, a nawet w dużo dłuższych rolkach (20 lub 25- metrowych). Rolka o szerokości 70 cm i długości 25 metrów wystarczy na wytapetowanie ściany o powierzchni 17,5m2. Jednak w przypadku tak dużej rolki cena będzie oczywiście proporcjonalnie wyższa!

Jakie wymiary uwzględnić obliczając ilość tapety?

Chcąc obliczyć ilość tapety potrzebnej na ścianę, musimy zmierzyć dokładnie długości poszczególnych ścian oraz wysokość pomieszczenia (ewentualnie wysokość, do której chcemy położyć tapetę, jeśli nie ma ona pokrywać całej powierzchni ściany). Poza tym trzeba ustalić wymiary wszystkich drzwi, okien i innych elementów znajdujących się w ścianach lub na nich, które nie mają być pokryte tapetą. A później wystarczy wykonać proste obliczenia.

Obliczenie ilości tapety na ścianę

Zanim rozpoczniemy zamawianie ilości rolek w sklepie internetowym z tapetami, musimy dokładnie poznać wymiar pomieszczenia. Załóżmy, że zamierzamy położyć tapetę w  sypialni o długości 5m i szerokości 4 m, w której znajdują się dwa okna, drzwi do przedpokoju oraz drzwi balkonowe. Wysokość sypialni to 2,20m. Obie pary drzwi mają wysokość 2m i szerokość 0,9m, a okna są szerokie na 2m i wysokie na 1,7m. Ile zamówić tapety, jeśli chcemy, aby nie sięgała do samego sufitu, a kończyła się 5 cm poniżej górnej krawędzi ściany?

Wykonujemy następujące obliczenia:

  • Obliczamy łączną powierzchnię wszystkich ścian. Powierzchnia każdej ściany to jej długość pomnożona przez wysokość. Za wysokość przyjmujemy 2,15 cm, ponieważ jedynie do tej wysokości będziemy kłaść tapetę:

            2 x 5m x 2,15m + 2 x 4m x 2,15m = 21,5m2 + 17,2m2 = 37,7m2

  • Obliczamy łączną powierzchnię drzwi i okien:

           2 x 2m x 0,9m + 2 x 2m x 1,7m = 3,6m2 + 6,8m2 = 10,4m2

  • Obliczamy faktyczną powierzchnię ściany do tapetowania, odejmując od obliczonej łącznej powierzchni ścian powierzchnię okien i drzwi:

           37,7m2 – 10,4m2 = 27,3m2

  • Obliczamy ilość rolek (przyjmując, że kupujemy tapetę w rolkach standardowych o wydajności 5m2)

           27,3m2 : 5m2 = 5,46

Zaokrąglamy w górę – potrzebnych będzie 6 rolek tapety.

Jak wyliczyć ilość tapety z przesunięciem wzoru?

Co zrobić jednak, jeśli na etykiecie nowoczesnych tapet do salonu, poza informacją o długości i szerokości rolki znajdziemy również wzmiankę o gęstości, przesunięciu lub pasowaniu wzoru? Wartość ta jest wyrażona w centymetrach i nietrudno się domyślić, że musi mieć jakiś wpływ na ilość potrzebnej tapety. Jak ją jednak uwzględnić podczas obliczania ilości potrzebnych rolek?

Pasowanie tapety oznacza gęstość powtórzeń wzoru. Nie będzie więc takiego problemu w przypadku tapet gładkich jednokolorowych. Jednak jeśli tapeta jest wzorzysta, należy dopasować odpowiednio elementy wzoru na leżących obok siebie pasach tapety.  Jak uwzględnić tę wartość podczas obliczeń? Najprostszym sposobem jest jej doliczenie do wysokości pomieszczenia. Załóżmy, że chcemy położyć fototapetę na jednej ścianie w salonie. Ściana ta ma długość 7 m, jej wysokość to 2,2 metra. Fototapetę chcemy położyć na całej wysokości ściany. Przesunięcie wzoru to 48cm. Wykonujemy obliczenia:

  • Obliczamy nową wysokość ściany:

           2,20m+ 0,48 m = 2,68 m

  • Obliczamy powierzchnię do wytapetowania:

           7m x 2,68 m = 18,76m2

  • Wyliczamy ilość potrzebnych rolek:

           18,76m2 : 5m2 = 3,752

Potrzebne będą 4 rolki fototapety.

Jaka tapeta jest najbardziej wydajna?

Ze względu na konieczność uwzględnienia ewentualnego pasowania wzoru, najwydajniejsze są tapety gładkie, pozbawione wzoru i tym samym nie wymagające dopasowania. Im większe przesunięcie wzoru, tym mniejsza wydajność z jednej rolki.  Wybierając tapetę do domu raczej nie przejmujemy się kwestiami wydajności. Staramy się raczej dobrać wzór i kolorystykę do zamierzonego efektu aranżacyjnego lub kierujemy się odpowiednimi właściwościami użytkowymi.

Wydajność ta może mieć jednak spore znaczenie, kiedy chodzi o tapety do obiektów użyteczności publicznej. W takim przypadku tapety gładkie będą nie tylko bardzo eleganckie ale również najbardziej ekonomiczne. Brak konieczności pasowania wzoru zmniejsza zużycie tapety i zdecydowanie skraca proces jej układania na ścianie.