Na ile wystarczą złoża ropy naftowej?
Kategorie:

Na ile wystarczą złoża ropy naftowej?

Na ile wystarczą złoża ropy naftowej? Ile ropy naftowej jest na świecie? Pytanie wydaje się proste, lecz trudno wydać jednoznaczną odpowiedź. Z łoża poszukiwanie prowadzone jest na całym świecie i to na szeroką skalę. Szacunki zasobów i scenariusze prognoz dla konsumentów ewoluują. Najczęściej eksperci twierdzą, że ropa naftowa wystarczy na 50-70 lat. Jedno jest pewne i oczywiste: zależy to również od nas, czy będziemy racjonalnie gospodarować tym surowcem.

Według koncerny BP udokumentowane światowe rezerwy ropy w zeszłym roku wyniosły 1696,6 miliardów baryłek. W porównaniu z rokiem ubiegłym spadły o pół miliarda baryłek. Kraje OPEC charakteryzują się posiadaniem niemalże 72% światowych rezerw ropy naftowej.  Poszukiwanie złóż surowców mineralnych trwa na terenie tych państw w najlepsze.

Badania złożowe na świecie

Na ile wystarczą złoża ropy naftowej?
Na ile wystarczą złoża ropy naftowej?

Według analityków Barclays, brytyjskiego banku przygotowującego się do analizy rynku ropy, największe rezerwy mają takie kraje jak: Wenezuela, Arabia Saudyjska, Kanada, Iran, Kuwejt, Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Libia, Rosja oraz Nigeria. Stany Zjednoczone to światowy potentat na rynku surowców naturalnych, a w szczególności ropy naftowej. Taki stan rzeczy spowodowany jest rewolucją łupkową. Doprowadziło to do szybkiego wzrostu produkcji.

Produkcja w tym kraju osiągnie w 2018 roku rekordowy poziom, jakiego nie notowano od lat 70. Złoża dokumentacja Międzynarodowej Agencji Energetycznej przewiduje, że osiągnie ponad 10 milionów baryłek dziennie. W ten sposób Stany Zjednoczone staną się największym producentem ropy na świecie. Poza tym, pomimo częstego użytkowania, zasoby stale rosną. Musimy jednak pamiętać, że liczba rezerw zmienia się dość często. Wystarczy odkryć nowe złoża. Stało się tak po ich odkryciu w Wenezueli lub w regionie śródziemnomorskim. Poszukiwanie złóż to proces długotrwały, który jednak zapewnia ogromne bogactwo zarówno naturalne, jak i pieniężne.

Geologia złożowa ropy naftowej

Jak donosi Bloomberg, dwa lata temu Caelus Energy odkrył, że pod wodami Arktyki jest 6 miliardów baryłek ropy naftowej. Badania pokazują, że około 40 procent, czyli 2,4 miliarda baryłek, nadaje się do użytku. Dzięki temu złoża tego surowca na Alasce mogą wzrosnąć nawet o 80 proc. Koszt rozpoczęcia eksploatacji tych nowych złóż szacuje się na 8-10 mld USD. Z kolei Rosnieft i ExxonMobil znalazły źródła ropy naftowej na Morzu Karskim, na północ od zachodniej Syberii, w pobliżu wód Oceanu Arktycznego.

Obie firmy posiadają trójwymiarową dokumentację kartograficzną. Seyed Salih Khandi, szef grupy wywiadowczej National Iranian Oil Company (NIOC), powiedział w zeszłym roku, że w zachodniej prowincji Loristan odkryto kilkanaście nowych złóż. Posiadają łącznie 30 miliardów baryłek ropy i ponad 3,6 biliona metrów sześciennych ropy. gazu ziemnego. Iran ma obecnie 157 miliardów baryłek sprawdzonych rezerw ropy. Posiada również największe zasoby gazu ziemnego. Ropa naftowa wykorzystywana jest głównie do produkcji paliw. Benzyna i olej napędowy stanowią około 50 procent. światowej konsumpcji. W rezultacie prawie dwie trzecie światowej produkcji czarnego złota jest wydawane na produkcję różnych paliw. Reszta dotyczy głównie przemysłu chemicznego. Szacuje się, że zasoby ropy wystarczą na 50-70 lat.

Ropa naftowa – wydobycie trwa

Z historycznego punktu widzenia, gdy patrzymy na ten problem, trudno nie zauważyć, że zasoby stale się zwiększają, mimo że są wyczerpywane. Należy zauważyć, że wielkość zasobów zależy również od cen rynkowych ropy.  Im wyższa cena, tym bardziej opłacalne będzie wykorzystanie terenów, które wcześniej były ekonomicznie nieprzydatne do wydobycia ropy. Tak było przez długi czas, gdy cena baryłki ropy naftowej wynosiła 20-30 USD. Zmieniło się to, ponieważ ceny paliw znacznie wzrosły. Przed wydobyciem ropy naftowej musimy odkryć jej złoża, złoża, przygotować produkcję i infrastrukturę. Ostatecznie, przy dużym wysiłku, wydobycie może rozpocząć się w ciągu kilku lat i osiągnąć znaczący poziom w ciągu najbliższych kilku lat. Później, w ciągu dziesięciu lat, osiąga się maksymalną produkcję.

Badania złóż firmy – eksploatacja i zarobek

W Teksasie odkrycia osiągnęły szczyt w latach trzydziestych, a produkcja osiągnęła szczyt we wczesnych latach siedemdziesiątych. 40 lat to typowa skala czasu między szczytem odkrycia a szczytem produkcji, charakterystyczna dla poszczególnych regionów i całego świata. Większość odkryć naftowych dokonano do 1960 r. W następnych dziesięcioleciach, pomimo postępu technicznego i ciągłych intensywnych badań, odkrycia stawały się coraz mniejsze.

Prowadzone są intensywne badania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym badań satelitarnych, i coraz częściej obejmują one nowe, mniej dostępne obszary, takie jak regiony polarne i głębokie dno oceanu. Tymczasem od lat 80. wydobywamy znacznie więcej ropy, niż odkrywamy. Pomimo intensywnych odkryć mamy jeszcze zapas ropy naftowej na świecie, lecz w ciągu kilku wieków będziemy mogli zapomnieć o wydobyciu tego surowca. Złoża badania, jak i kopaliny badania w dalszym ciągu się odbywają i naukowcy poszukują miejsc, gdzie ropa naftowa może się znajdować. Rozpoznawanie złóż wymaga fachowej wiedzy i umiejętności, dlatego naukowcy zajmują się tym procesem.