Co to jest fotowoltaika
Kategorie:

Co to jest fotowoltaika

Avatar
Opublikowane przez

Co to jest fotowoltaika i do czego służy? Fotowoltaika to proces, w którym w prostych słowach pozyskujemy energię elektryczną ze słońca. Najbardziej podstawową formą energii, jaką można uzyskać, jest energia słoneczna. Jej wykorzystanie jest możliwe dzięki zastosowaniu różnych technologii, zwłaszcza fotowoltaiki.

Fotowoltaika i panele solarne

Jest to najprostsza forma wytwarzania energii elektrycznej, która ma konwertować promieniowanie słoneczne w postaci prądu elektrycznego (stałego) za pomocą panelu fotowoltaicznego http://www.gmstarbud.pl/fotowoltaika-kielce/. Następnie prąd jest generowany i jest wysyłany do inwertera(falownika), gdzie jest przekształcany w prąd zmienny. Nadmiar wyprodukowanej energii przepływającej do sieci może być używany przez użytkownika.

Ta metoda produkcji energii ma pierwszeństwo przed energią pozyskiwaną z innych alternatyw (turbiny wiatrowe, maremotorki czy źródła biomasy). Można ją zastosować niemal wszędzie, a ilość pozyskiwanej energii zależy od natężenia promieniowania słonecznego na powierzchni ziemi, które zmienia się w zależności od pory dnia, pory roku, stanu atmosfery (zapylenie) i szerokości geograficznej. Moc instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku czynników: wielkości dachu lub wielkości wolnej gleby, nasłonecznienia powierzchni dachu, kąta nachylenia dachu, rolet. Jeśli warunki są mniej korzystne, np. jest zacienienie lub dach jest skierowany na wschód i zachód, należy wybrać większą moc instalacji, aby pokryć określone zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Inwestowanie w panele fotowoltaiczne jest opłacalne. Pozwala to na duże oszczędne rachunki za energię elektryczną oraz może całkowicie zapobiec wykorzystaniu energii elektrycznej z konwencjonalnych źródeł. Inwestycja w pełni zwraca się w ciągu 7-10 lat. Fotowoltaika cena raz zainwestowana jest późniejszym źródłem dochodu. Panele solarne są w pełni ekologiczne i przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Energia słoneczna wytwarzana jest w przyjazny dla środowiska sposób, co przekłada się na wzrost popularności tego typu urządzeń. Fotowoltaika to innowacyjność i działanie na korzyść świata fauny i flory.

Fotowoltaika w polskich warunkach – panele słoneczne

Co to jest fotowoltaika
Co to jest fotowoltaika

Rynek energii słonecznej jest częścią odnawialnego rynku energii. Rozwija się dość dynamicznie i ilość energii zainstalowanej w systemach fotowoltaicznych w Polsce i na świecie ma tendencję wzrostową. Wpływa to na Unię Europejską i jej wymagania dla Polski.

Ze względu na wymogi UE, Polska ma posiadać 15% odnawialnych źródeł energii do 2020 r. , co również przyczynia się do zwiększenia udziału energii elektrycznej z rynku energii słonecznej. W ciągu kilku lat (2013-2016) nastąpił ogromny rozwój fotowoltaiczny z 2,1 MW do 219,2 MW. W połowie 2017 roku całkowita moc zainstalowana obiektów fotowoltaicznych wyniosła 300 MW2. Stanowiło to 3,5% całkowitej energii uzyskanej ze źródeł odnawialnych. Większość nowej inwestycji opiera się na instalacji mikroinstalacji fotowoltaicznych.

To wewnętrzne źródła energii odnawialnej. W 2017 roku moc zainstalowana pochodziła z 29 tys. takich obiektów i wyniosła 180 MW. W 2018 roku podłączono 5000 mikroinstalacji o łącznej mocy 32 MW. Szacuje się, że do 2020 roku całkowita zainstalowana moc wyniesie 3,2 GW, a tym samym system fotowoltaiczny będzie drugą technologią energii odnawialnej w Polsce i na świecie. Importer paneli fotowoltaicznych poleca ogniwa fotowoltaiczne od najlepszych producentów – gwarantując przy tym najwyższą jakość wykonania i dogodną cenę. 

Fotowoltaika – rozwijająca się gałąź gospodarki

Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych pozwala oszczędzać koszty. Jeśli wyprodukujesz ją z nadwyżki, która nie zostanie wydana, daje to również możliwość jej sprzedaży i zarobienia pieniędzy. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala przede wszystkim na obniżenie kosztów energii elektrycznej, a nawet możliwość uzyskania darmowej energii elektrycznej poprzez zamontowanie odpowiedniej ilości paneli.

Dzięki powstałym w ten sposób oszczędnościom sama inwestycja zwraca się w ciągu 9-10 lat przy wydajności paneli określanej na 35 lat.  Panele można montować na budynkach gospodarczych. Można je również montować na dachach budynków inwentarskich (obory, chlewnie, kurniki), a wytworzoną energię elektryczną wykorzystać do oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, a także maszyn i robotów pracujących w budynku. Jeśli energia jest wytwarzana w nadmiarze, rolnik może ją sprzedać i zarobić. To także dodatkowa ochrona w przypadku utraty plonów czy zwierząt, ale może też być alternatywą dla hodowli bydła czy uprawy ziemi.

Na świecie istnieją farmy słoneczne, które są głównym źródłem dochodu dla inwestorów, którzy je instalują. Dzięki takim możliwościom rośnie liczba osób inwestujących w instalacje energii odnawialnej, w tym systemy fotowoltaiczne, a dotacje darowane przez rząd zwiększają możliwości inwestycyjne. Dystrybutor fotowoltaiki poleca tę inwestycję, ponieważ jest ona bardzo opłacalna. Zestawy fotowoltaiczne http://www.gmstarbud.pl/fotowoltaika-staszow/ umożliwiają zaoszczędzenie dodatkowych funduszy. Fotowoltaika wciąż się rozwija.