W przypadku bólu stawów wymagana jest szybka wizyta u ortopedy
Kategorie:

W przypadku bólu stawów wymagana jest szybka wizyta u ortopedy

W przypadku bólu stawów wymagana jest szybka wizyta u ortopedy. Ból stawów może być objawem różnych chorób układu kostno-stawowego człowieka, które występują zarówno w podeszłym wieku, jak i u młodych ludzi i dzieci. W zależności od wieku, w którym pojawiły się dolegliwości, a także, jakie objawy im towarzyszą, można przypuszczać możliwą przyczynę ich pojawienia się. Niemniej jednak w większości przypadków, aby wyjaśnić dokładną przyczynę bólu stawów, konieczna jest wizyta u ortopedy , który w razie potrzeby przepisze dodatkowe badania i zaleci leczenie. Ważne! Leczenie bólu stawów zależy od przyczyny.

Kiedy należy natychmiast zgłosić się do ortopedy?

  • Jeśli bólowi stawów towarzyszy gorączka lub inne objawy (wysypka skórna itp.)
  • Jeśli ból stawów jest silny, nie ustępuje po zastosowaniu leków przeciwbólowych.
  • Jeśli ból stawów nie ustąpi samoistnie w ciągu tygodnia i nieznana jest przyczyna.
  • Bóle stawów, które pojawiły się po pewnym czasie (kilka godzin, dzień) po intensywnym wysiłku fizycznym, występują u wszystkich ludzi bez wyjątku i nie wymagają pomocy medycznej.

Konsultacji z ortopedą

ortopeda prywatnie SzczecinBól stawów u dorosłych może wskazywać na obecność niektórych poważnych chorób układu mięśniowo-szkieletowego. W związku, z którymi ważne jest jak najszybsze ustalenie przyczyny bólu, zdiagnozowanie przez ortopedę i rozpoczęcie leczenia. Ból stawów połączony z gorączką, osłabieniem i zmęczeniem występuje w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Jeśli nie ma temperatury, ale bólom stawów towarzyszy ból pleców i dolnej części pleców, może to być zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, przewlekła choroba. Często osoby starsze i otyłe skarżą się na bóle stawów: w takich przypadkach objawy są związane z powolnym niszczeniem tkanki chrzęstnej. Takie choroby są również nazywane zwyrodnieniowymi i obejmują na przykład stan zapalny kości i stawów.
Ból barku lub stawu kolanowego u osób dorosłych jest poważnym problemem i może zakłócać codzienne czynności. Jeśli ból pojawił się nagle i nieznana jest przyczyna (nie było urazów ani nadmiernego wysiłku fizycznego), trzeba przeanalizować inne objawów, które są obecne. W przypadkach, gdy ból barku łączy się z bólem pleców lub szyi, okresowymi bólami strzelającymi promieniującymi do ramienia, prawdopodobną przyczyną bólu stawu barkowego jest osteochondroza. Jeśli te same objawy wystąpiły po nadmiernym wysiłku fizycznym lub urazie, możliwa jest obecność zapalenia splotu tzn. zapalenia korzeni nerwowych przechodzących w stawie barkowym.
Reumatoidalne zapalenie stawów, zakaźne zapalenie stawów lub reaktywne zapalenie stawów jest możliwe, jeśli ból kolana łączy się z zaczerwienieniem, obrzękiem skóry w okolicy stawów i wzrostem temperatury ciała lub wysypką na skórze. Jeśli nagle pojawi się silny ból kolana, brak ruchomości w stawie kolanowym lub nie można oprzeć się na bolącej nodze, możliwą przyczyną jest dna moczanowa.

Badanie na ból stawów

Gdy pacjent skarży się na bóle stawów, ortopeda może przepisać ogólne badanie krwi, które w większości przypadków wskazuje na różne nieprawidłowości, w zależności od charakteru zmiany stawowej i stopnia jej nasilenia. Do diagnozy niektórych chorób zapalnych stawów i kręgosłupa zaleca się również biochemiczne badanie krwi, w szczególności oznaczenie zawartości białka C-reaktywnego (CRP) i innych wskaźników. Chociaż wszystkie te badania nie wskazują na specyfikę procesu chorobowego, to w porównaniu z innymi danymi pomagają w diagnostyce we wczesnych stadiach schorzeń narządu ruchu i pozwalają ocenić poziom aktywności organizmu. Radiografia to niezawodna metoda badania stawów. W rzeczywistości bez tego lekarz nie może postawić diagnozy i przeprowadzić diagnostyki różnicowej. Jeszcze pełniej pomaga przedstawić obraz tomografii, który pozwala dokładnie określić zmiany ogniskowe.

Leczenie: jak złagodzić ból stawów

Leczenie bólu stawów w dużej mierze zależy od przyczyny ich wystąpienia, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do ortopedy, który postawi diagnozę. W niektórych przypadkach pomoże elastyczny bandaż nałożony na staw. Ból można uśmierzyć lekami przeciwbólowymi w postaci tabletek, zastrzyków i maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Zastrzyki dostawowe lub blokady to doskonały sposób na złagodzenie bólu.

W zapobieganiu postępowi choroby zwyrodnieniowej stawów bardzo pomocna jest gimnastyka lecznicza, która pomaga poprawić ukrwienie tkanek wokół chorego stawu i dotlenić chrząstkę. Warto jeździć na rowerze, pływać, jeździć na nartach, a zwłaszcza spacerować, najbardziej przydatny i delikatny sport, który pomaga wzmocnić gorset mięśniowy i poprawić metabolizm. Ale lekarze nie zalecają biegania, skakania, kucania i podnoszenia ciężarów. Spośród leków do profilaktyki ortopeda można zalecić specjalne leki stymulujące regenerację tkanek. Stosuje się je przy artrozie, bólach stawów, bólach szyi, dolnej części pleców, słabej ruchomości stawów, zapaleniu korzonków nerwowych, osteochondrozie kręgosłupa.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin