Druk cyfrowy
Kategorie:

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy – fakt, że ciągły rozwój rynku poligraficznego przyczynił się do ciągłego rozwoju różnych formatów druku. Dzięki temu zmniejszane są nie tylko koszty produkcji, ale także czas potrzebny na realizację wybranych zamówień. Fakt ten wpływa również pozytywnie na jakość usług świadczonych przez drukarnię i efekt końcowy wydruku.

Dziś technologia druku cyfrowego pozostaje jedną z najczęściej stosowanych opcji drukowania. Chociaż większość ludzi uważa, że ​​oferuje o wiele mniej możliwości niż druk offsetowy, nadal jest to znacznie prostsza metoda. W przypadku druku cyfrowego wydruki mogą być wykonywane z plików bez konieczności inicjowania całego procesu wymaganego do druku offsetowego. Kolejną zaletą druku cyfrowego jest to, że technologia jest stale unowocześniana, poszerzając tym samym wachlarz jego możliwości.

Dlaczego warto korzystać z druku cyfrowego?

Druk cyfrowy charakteryzuje się doskonałą jakością druku, a wraz z rozwojem tej technologii zbliża się do jakości druku offsetowego. Niewątpliwym atutem będzie również szybkość realizacji wybranego zlecenia, gdyż w przypadku tej techniki nie ma konieczności stosowania skomplikowanego procesu przygotowawczego. Dlatego tylko niektóre wydruki możemy otrzymać od razu po złożeniu zamówienia.

Ponadto, ponieważ druk w technologii druku cyfrowego odbywa się na zasadzie plik po pliku, wybrane elementy można dowolnie personalizować i edytować. Możemy więc zmienić zdjęcie, logo lub tekst i wydrukować parę różnych wzorów dla wybranego przedmiotu. Dzięki temu znacznie ułatwia wybór najlepszej opcji spośród dostępnych opcji. Druk cyfrowy ma również tę zaletę, że można drukować na różnych podłożach – począwszy od folii aluminiowej, a skończywszy na papierze dekoracyjnym.

Sprawdź również:

Wiele możliwych zastosowań

Druk cyfrowy wykorzystywany jest głównie do produkcji tanich publikacji. Służy do drukowania materiałów na różnego rodzaju spotkania – przydatne np. podczas przygotowywania broszur informacyjnych. Najwyższej jakości druk cyfrowy wykorzystywany jest również do tworzenia różnego rodzaju ofert pracy. Są to wydruki tymczasowe lub użytkowe, w tym: nuty, mapy, bilety, bilety, katalogi, cenniki, plakaty i znaczki. Warto mieć na uwadze, że surowce gotowe do druku cyfrowego można odpowiednio modyfikować. Proces rafinacji może obejmować na przykład lakierowanie UV lub bigowanie. Okazuje się więc, że druk cyfrowy może bardzo szybko realizować pilne zamówienia i jest dla nas bardziej opłacalny niż druk offsetowy w przypadku publikacji niskokosztowych.

Prędkość ma znaczenie

Druk cyfrowy
Druk cyfrowy

 

 

Wielu klientów wymaga od drukarni natychmiastowej realizacji zadań związanych z drukowaniem. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu druku cyfrowego. Znaczne oszczędności czasu można osiągnąć na początku pracy, podczas przygotowań. W tym czasie mogą pojawić się inne rodzaje wydruków, które znacznie usprawnią cały proces. Nie wykonuje się również tzw. nadruku próbnego, a pierwszy nadruk traktowany jest jako nadruk. Wiele drukarni specjalizuje się w realizacji zamówień na technologię druku cyfrowego. Jedną z jego dużych zalet będzie wspomniana wyżej oszczędność czasu. Szybkość druku nie ma absolutnie nic wspólnego z niską jakością finalnego produktu – wręcz przeciwnie, jest znacznie lepsza niż przy użyciu tradycyjnego domowego sprzętu drukującego. Przetwarzanie jest całkowicie cyfrowe, na przykład możliwe jest pełne zarządzanie kolorami. Ten rodzaj wydruku wykorzystywany jest głównie do druku w małych seriach – im większe zlecenie, tym bardziej opłacalny jest tzw. druk offsetowy. Warto mieć na uwadze, że nadruki cyfrowe dają również możliwość personalizacji każdego nadruku, np. poprzez nadanie mu numeru seryjnego.

Jaka jest różnica między drukiem cyfrowym a drukiem offsetowym?

Najważniejszą różnicą między tymi opcjami drukowania jest ilość wydruków. Wybierz druk offsetowy, gdy nakład jest duży. W przypadku podrzędnego obiegu druku lepszym wyborem jest technologia cyfrowa. W przypadku druku offsetowego nie opłaca się drukować w małych ilościach. Do niezbędnej personalizacji druku znacznie lepszy jest druk cyfrowy. Dobrym przykładem są zaproszenia ślubne. W przypadku druku offsetowego nie ma tak precyzyjnych opcji personalizacji. Do niedawna wielu uważało, że druk offsetowy daje nam lepszą jakość niż druk cyfrowy. Nieustanny rozwój sprzętu pozwolił, aby obecnie używane cyfrowe maszyny drukarskie zapewniły nam jakość zbliżoną do druku offsetowego.