Jak wygląda terapia alkoholowa?
Kategorie:

Jak wygląda terapia alkoholowa?

Avatar
Opublikowane przez owb12

Jak wygląda terapia alkoholowa? Leczenie alkoholizmu to temat dobrze znany, jednak nie każdy wie, jak naprawdę wygląda leczenie alkoholizmu. Przebieg terapii alkoholowej zazwyczaj przebiega według określonych zasad. Alkoholizm jest jednym z najtrudniejszych do wyleczenia uzależnień, a skuteczność terapii alkoholowej zależy od jej właściwego przeprowadzenia.

Dosłownie ośrodki leczenia odwykowego od alkoholu stosują zawsze te same metody, dlatego w całej Polsce można pozbyć się nałogu alkoholowego. Osoby uzależnione rozmawiają również z terapeutą w trakcie leczenia. W tym artykule szczegółowo opisujemy, jak wygląda skuteczna terapia alkoholowa. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. Wierzymy, że dzięki temu Twoja wiedza w tym zakresie znacznie się poszerzy.

Jak wygląda terapia alkoholowa?

Decyzja o rozpoczęciu leczenia odwykowego podejmowana jest najczęściej przy udziale bliskich osoby uzależnionej. Często zdarza się, że osoby uzależnione od alkoholu nie dają się szybko przekonać do leczenia. Osoby z alkoholizmem często konsultują się ze specjalistą przed poddaniem się leczeniu alkoholowemu, a specjalista może udzielić porady. Indywidualna terapia alkoholowa rozpoczyna się, gdy osoba z problemami trafia do ośrodka leczenia uzależnień od alkoholu. Proces leczenia zwykle rozpoczyna się zadaniowym detoksem alkoholowym, często poprzedzonym wstępną terapią motywacyjną. Zaobserwowano, że około 30% osób uzależnionych nie ma zespołu abstynencyjnego i nie wymaga odstawienia. Kolejnym etapem leczenia jest terapia podstawowa, zwykle w poradni odwykowej, kiedy uzależniony nie jest w pełni świadomy i niewiele wie o swoim nałogu. Po tym etapie następuje intensywna terapia – pacjent jest świadomy swojego problemu i posiada niezbędną wiedzę, akceptuje swoją sytuację i pozostaje świadomy. Do tego dochodzi leczenie wielu innych problemów związanych z uzależnieniem, w tym tych zaburzeń, które na przestrzeni lat wpływały na rozwój uzależnienia i są nadal obecne.

Jak długo trwa leczenie alkoholizmu?

Jak wygląda terapia alkoholowa?
Jak wygląda terapia alkoholowa?

Czas trwania każdej fazy leczenia alkoholowego jest różny. Detoks alkoholowy w ośrodku odwykowym trwa zwykle kilka dni lub dłużej, jeśli jest wykonywany w połączeniu z wstępną terapią uzależnień, w zależności od motywacji do rozpoczęcia leczenia. Jednak stała detoksykacja zwykle nie jest wymagana – detoksykacja alkoholowa jest zwykle wykonywana w warunkach ambulatoryjnych.

Podstawowe leczenie uzależnień trwa zwykle od kilku miesięcy do dwóch lat. W tym czasie uzależniony pracuje nad sobą. Kiedy był trzeźwy przez długi czas, poszedł na głęboką terapię alkoholową. Tutaj czas zależy od podejmowanego leczenia – zwykle cotygodniowe indywidualne sesje psychoterapeutyczne. Całkowity czas trwania terapii alkoholowej może wydawać się długi, ale jest wart wysiłku. Dzięki niemu możliwe będzie odzyskanie kontroli nad sobą i poprawa jakości życia nie tylko samego pacjenta, ale także jego najbliższych.

Jak samemu pokonać alkoholizm?

Terapia alkoholowa – czy potrzebuję skierowania? Nie potrzebujesz skierowania, jeśli leczysz się z powodu alkoholu w przychodni. Pacjent chcący zerwać z nałogiem nie potrzebuje skierowania – wystarczy osobiście udać się do poradni leczenia uzależnień lub skontaktować się z nim telefonicznie w celu umówienia wizyty.

Jeżeli jednak leczenie alkoholowe ma być prowadzone pod warunkiem ustalonym, wymagane jest skierowanie. Dokumentację taką może wystawić lekarz rodzinny lub psychiatra. Leczenie uzależnień jest świadczeniem wypłacanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to korzystne, ponieważ leczenie uzależnienia od alkoholu jest dostępne zarówno dla osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne, jak i dla pacjentów bez takiego ubezpieczenia.

Gdzie mogę uzyskać leczenie alkoholowe?

Uzależnienie od alkoholu można leczyć w wielu ośrodkach w Polsce. Najczęściej ośrodki te zlokalizowane są w malowniczych miejscach – takie widoki lepiej wpływają na psychikę narkomanów. Ośrodki leczenia uzależnień są często zlokalizowane nad morzem ze względu na wysoki poziom jodu w powietrzu. Jednak wiele osób wybiera miejsca niezbyt oddalone od domu. Nierzadko zdarza się, że osoby uzależnione są kierowane na przymusowe leczenie alkoholowe. W takim miejscu może przebywać wiele osób, więc wielu pacjentów jednocześnie ma możliwość zrozumienia, że ​​to uzależnienie może być niezwykle szkodliwe dla nich samych i ich rodzin. Leczenie uzależnień od alkoholu w Polsce jest bezpłatne, ale czasami na miejsce w placówce stacjonarnej trzeba czekać nawet miesiącami. W rezultacie wielu alkoholików zwraca się do prywatnych ośrodków oferujących leczenie odwykowe. Wiąże się to często z dużymi kosztami, ale dzięki temu leczenie uzależnień można rozpocząć szybciej.