Jak ciąć płytki ceramiczne - dokładny poradnik
Kategorie:

Jak ciąć płytki ceramiczne – dokładny poradnik

Jak ciąć płytki ceramiczne – dokładny poradnik: gdy przystępujemy do remontu lub zaaranżowania jakiejkolwiek przestrzeni z wykorzystaniem płytek ceramicznych powinniśmy pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach. O co chodzi w pierwszej kolejności? Należy wybierać płytki ceramiczne w taki sposób, aby perfekcyjnie dopasowywały się do pozostałych elementów danego otoczenia. Rzadko się zdarza, abyśmy mieli tak doskonałe dopasowanie ceramiki i wnętrza, by możliwe było całkowite uniknięcie cięcia płytek ceramicznych.

Co zrobić, aby cięcie płytek zostało wykonane w sposób w pełni prawidłowy oraz w żaden sposób nie zaszkodziło funkcjonalności oraz całej estetyce wnętrza? Na to oraz wiele innych ważnych pytań udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule. Zapraszamy do wnikliwej lektury!

Samodzielne cięcie płytek ceramicznych – czy to się opłaca? 

Czy możliwe jest samodzielne cięcie płytek ceramicznych? Jak najbardziej! Trzeba jednak zastanowić się w pierwszej kolejności nad kilkoma ważnymi kwestiami. O większości kwestii decydują oczywiście finanse. Mowa tutaj o pieniądzach na zakup potrzebnego sprzętu do cięcia materiałów ceramicznych. Oprócz tego, do samodzielnego cięcia płytek musimy posiadać również odpowiednią wiedzę na temat powierzchni oraz twardości samych płytek. 

Obsługiwanie wszystkich narzędzi na pierwszy rzut oka może wydawać się proste, jednak rzeczywistość może być zupełnie inna. Przycinanie, fazowanie oraz szlifowanie płytek może sprawić wiele kłopotów. Oprócz tego wszystkiego przy samodzielnym cięciu płytek ceramicznych niezwykle cenna jest cierpliwość i wytrwałość. Jeżeli wszystkie te elementy nie są dla nas żadnym wyzwaniem, wówczas bez problemu możemy przystąpić do samodzielnego cięcia płytek ceramicznych.

Sprawdź również:

A może zatrudnić profesjonalną ekipę?

Jeśli jednak nie mamy doświadczenia w samodzielnym cięciu i kładzeniu płytek ceramicznych, o wiele korzystniejszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalnej ekipy. Fachowcy położą płytki zgodnie ze wszystkimi normami i procedurami oraz ze sztuką budowlaną, a my po stosunkowo krótkim czasie będziemy mogli cieszyć się odnowionym, ślicznym mieszkaniem.

Zanim zamówimy jakąkolwiek firmę budowlaną, w pierwszej kolejności powinniśmy zorientować się, jakie mają oni doświadczenie w realizacji podobnych prac w przeszłości. W internecie ogłasza się sporo firm oferujących tego typu usługi, jednak zawsze należy zachować szczególną ostrożność. Może przecież okazać się, że firma, którą znaleźliśmy, nigdy wcześniej nie kładła płytek ceramicznych. Im większa firma ma doświadczenie w tego typu pracach, tym większa jest szansa na to, że sposób ułożenia płytek nie będzie budził żadnych wątpliwości.

Zachęcamy, aby podczas podejmowania decyzji o wyborze konkretnej firmy bardzo dokładnie zwrócić uwagę na staranność wykonanych przez nią w przeszłości prac. Można na przykład poprosić, aby przedstawiciele firmy pokazali nam na żywo efekt swojej pracy. W trakcie takiego przeglądu należy szczególną uwagę zwracać na powierzchnię płytek przy krawędziach cięć oraz powierzchni płytek. Jakiekolwiek skazy w postaci nierówności, wyszczerbień czy odprysków będą świadczyły o tym, że korzystanie z usług danej firmy nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem. 

Jak ciąć płytki? Najważniejsze porady i wskazówki 

Jak ciąć płytki ceramiczne - dokładny poradnik
Jak ciąć płytki ceramiczne – dokładny poradnik

Aby móc w ogóle zabrać się za samodzielne cięcie płytek ceramicznych, należy wiedzieć, jakie są do tego potrzebne narzędzia. W zależności od tego, jaki będzie zakres przeprowadzanych prac, możemy potrzebować narzędzi takich jak nóż szklarski, piła kabłąkowa, szczypce glazurnicze, elektryczna przecinarka do płytek, szlifierka kątowa, pilnik wolframowy i wiele, wiele innych. 

Każdym z wyżej wymienionych narzędzi należy posługiwać się w niego inny sposób. Dbałość o zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa powinna być zawsze kwestią priorytetową. Dla przykładu: właściwe dobranie tarcz, które muszą być dostosowane do parametrów ciętych materiałów bardzo mocno decyduje nie tylko o jakości, ale i o tempie pracy oraz o żywotności całego sprzętu. Jeżeli będziemy pamiętali o tym, aby stosować narzędzia zawsze w sposób prawidłowy, nigdy nie popełnimy błędów w wykonaniu oraz nie zmarnujemy cennych materiałów. 

Jak wzór płytek wpływa na widoczność cięć? 

Cięcia płytek ceramicznych mniej będą rzucały się w oczy wtedy, gdy mniej wyrazisty będzie wzór płytki. Płytki, które imitują drewno lub kamień dają możliwość na swobodne ich docinanie zgodnie z naszymi potrzebami. Nie ma wówczas ryzyka, że coś będzie prezentowało się w sposób brzydki, nieestetyczny. 

Zupełnie inaczej jest w przypadku płytek oraz dekoracji, na których znajdują się wyraźne rysunki bądź które mają bardzo mocno zarysowaną strukturę. Tego rodzaju dekoracje mają mieć przede wszystkim funkcję ozdobną, dlatego konieczne jest ich montowanie w całości, w dobrze widocznym miejscu. Ich przycinanie jest całkowicie zabronione. Warto o tym pamiętać, ponieważ cięcie i ułożenie takich płytek spowoduje, że uzyskany efekt będzie bardzo nieestetyczny. Jeśli będziemy o tych zasadach pamiętać, samodzielne położenie płytek nie sprawi żadnych problemów. 

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl